Ohlasy na knihu

Recenze na Mycelium IV: Vidění

Vilma Kadlečková opět dokazuje, že si Mycelium neomotalo kolem prstu své čtenáře jen tak. Hutná atmosféra, vybroušené dialogy reálně působících postav a živé popisy, to vše udává knize zběsilé tempo. Odhalení, kterých se tu dočkáme, jsou pak jen příjemnou chuťovkou na závěr. Komplexní a detailně propracovaný svět, v tuto chvíli ne zrovna lákavě vyhlížející budoucnosti, vás pohltí a mycelium se vám rozbují v krevním řečišti, jen co vezmete knihu poprvé do ruky.

Zuzana "Daletth" Vašíčková, Dagon

Příběh, zpočátku načrtnutý lehkými tahy, nyní zatížený mnohými náznaky a retrospekcemi, však dál vře a snaží se uniknout ven prasklinami v myceliální cloně. Žádá si stále víc prostoru a pozornosti, a to nejen té čtenářské. Je jako ta nebezpečná össeanská zbraň – Stříbřitý chlad – která se dokáže nemilosrdně otočit proti svému nositeli.

Zuzana Hloušková, Fantasy Planet

Kadlečková znovu dokázala, že má žíly prorostlé skvělou stylistikou a citem pro atmosféru jako össenskými houbami. Je pravda, že se děj chvílemi jen převaluje na místě a psychickému rozpitvávání postav je možná věnován leckdy zbytečný prostor, ale jedná se o neduhy takřka mikroskopické a generované pohříchu spíše mou šťouravostí. Neexistuje jediný důvod, proč nedat Myceliu šanci.

Anekron

Recenze na Mycelium III: Pád do temnot

Mycelium III: Pád do temnot získalo ocenění "Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha" za rok 2013.

Akademie science fiction, fantasy a horroru

Nad literárními kvalitami cyklu jsem se už dost rozplýval při psaní recenzí na první dva díly, co jsem napsal, stále platí, dokonce se ještě umocňuje tím, jak se pomalu odkrývá komplexní podstata díla.

Jaroslav Houdek, Vlčí bouda

Hodně jsou cítit také změny jednotlivých charakterů. Ne že by se snad postavy přímo měnily, ale v jejich chování jsou drobné nuance, díky čemuž se ve vás silně přelévají sympatie. To se mi na textu, mimo jiné, opravdu líbí. Není dáno od začátku, komu máte fandit, kdo je dobrý a kdo zlý, protože nikdo takový v knize vlastně není.

Zuzana "Daletth" Vašíčková, Dagon

O promyšlenosti celé ságy není pochyb. Vilma Kadlečková pokračuje ve své metodě vrstvení perspektiv, kdy je tentýž příběh neustále obohacován o nové pohledy v kombinaci s retrospektivními pasážemi a mistrovsky střiženými rozhovory. Ač je umožněno nahlédnout do hlav některých postav, tyto pasáže rozhodně nenudí.

Zuzana Hloušková, Fantasy Planet

Recenze na Mycelium II: Led pod kůží

Stejně jako v prvním dílu, se i zde se čtenáři mohou těšit na skvěle zpracované detaily, na které si již mnoho čtenářů u autorky zvyklo. Navíc opět nechybí dokonale podané intriky, manipulace a boj o moc, který zde graduje v podobě mocenského boje uvnitř Össenské církve. Jako bonus nám Vilma přidává i bližší pohled na samotný vliv drog na člověka a přiblížení mimosmyslových schopností, jako jsou telepatie nebo psychokineze. Sečteno podtrženo, díky těmto detailům dostáváme do rukou opět jedinečné dílo, které se vymyká běžné české fantastice.

Petr Čapek na svém blogu

Led pod kůží vytváří mnoho otázek a stejnou měrou na jiné odpovídá. Čtení jsem si opravdu užila, (autorka umí vytvořit parádní atmosféru/napětí i akci) většinu času jsem se nebyla schopna odlepit, protože jedna darda střídala druhou, světy a přesvědčení se hroutily. Postavy se nám odhalily mnohem více a niterněji než předtím a donutili mě nad nimi dlouho přemýšlet.

Dragita na svém blogu

Nervy drásající náznaky záležitostí, které se odehrály či teprve odehrají vskrytu, střídají barvité popisy mentálních zápasů a projevů neviditelných sil. Čtení Ledu pod kůží je čistá intelektuální zábava – časté zvraty v ději, kterými se člověk vlastně nechává úmyslně překvapit, protože nic není takové, jak se zdálo na začátku.

Zuzana Hloušková, Fantasy Planet

Jen na jednu důležitou věc se chci vás lidí ptát: o čem je vlastně „Mycelium“? O kontaktu mimozemských civilizací? Ne, určitě až ve třetí řadě. O střetu kultur a světonázorů? O manipulaci a svobodě? Nepochybně; možná však nejvíc o neustálém hledání rovnováhy mezi vírou a pochybnostmi…

Knižní skřítek tlumočený Františkou Vrbenskou, Fantasy Planet

Podobně schematický je ideologický rozměr vyprávění. Jantarové oči využívají téma kulturních konfliktů se stejným zaujetím, s jakým oživují stereotypy brakové literatury. Setkání dvou odlišných kultur v této knize odpovídá „střetu civilizací“, podle těch nejpokleslejších současných představ: lidé (vítězný, leč mírumilovný Západ) čelí Össeanům (nábožensky zfanatizovaný Východ), rozum se potýká s mystikou…[...] Některé pasáže jsou skvělou ukázkou žánru pokleslého čtiva, známého například z harlequinek, které Kadlečková překládala a redigovala. Jisté je, že pentalogii potěší každého, kdo se rád nechává unášet proudem banálních dialogů okořeněných lexikálními exotismy, kdo se chce třást nad osudem hrdiny anebo hned celého lidstva, komu se líbí, když se technologie ředí pokleslou esoterikou,...

Jakub Vaníček, A2

Musím obdivovat, jak Vilma z dějové linie vybrala klíčové momenty, odsunula všechny události s menším dramatickým potenciálem a soustředila se jen na scény, při kterých může trochu pocuchat čtenářovy nervy.

Jaroslav Houdek, Sarden

Recenze na Mycelium I: Jantarové oči

Mycelium I: Jantarové oči získalo ocenění "Kniha roku" a "Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha" za rok 2013.

Akademie science fiction, fantasy a horroru

...v rámci české sci-fi/fantasy je Kadlečková vysloveně zjevení a mimořádný talent (i co do techniky psaní). Mycelium je naplánováno jako pentalogie, zatím vyšly dva díly. Druhý (Led pod kůží) jsem ještě nečetl, ale už koupil a těším se na něj, což snad dostatečně vypovídá i o dílu prvním.

Petr Koubský, 067

Ze začátku jsem si nebyla jistá, ale po dočtení poslední stránky... ano, je to úžasná kniha a já smekám nad autorčinou fantazií, nad propracovaností knihy s kterou si vytvořila svůj svět.

Moira na stejnojmeném blogu

Nebudu první a asi ani poslední, kdo namísto pořádné recenze sklouzne k samým superlativům. Jenže ono to ani pořádně jinak nejde, protože Mycelium: Jantarové oči je... prostě dobré. Lepší. Nejlepší.

Jakub Guman, Vlčí bouda

Abych to uzavřel, tak bych náročnost boje s Össeany a s jejich inkvizicí (Církevní policií) rád srovnal s obratností, díky níž zvládá Petronius Nera v románu Quo Vadis, Lukase samého bych přirovnal k Ben Hurovi a celou Kadlečkové (mírně paranoidní) ságu bych (opět i nad šálkem černé kávy plné nadsázky) označil za českou Dunu.

Ivo Fencl, Neviditelný pes

Čtivě a napínavě je nám přitom alegoricky představen náš současný svět. Lidstvo může v budoucnosti cestovat ke hvězdám jenom díky technologiím Össeanů a jejich inteligentním nadsvětelným kosmickým lodím, stejně jako dnes může fungovat jen díky ropě z muslimských zemí. Proto se přehlížejí "místní kulturní zvyklosti", jako lidské oběti bohu Akkütlixovi a provozování práva šaríja.

Jan Kovanic, Šamanovo doupě

Málokdy se dostane člověku do rukou mix iniciačního románu, politického thrilleru, space opery a lehké konverzace – který nejen, že drží pohromadě, ale zároveň víc než skvěle funguje.

Jana Elinor Poláčková, Scifizin

Vilmě Kadlečkové se povedlo vytvořit NĚCO, co se z běžné domácí produkce naprosto vymyká, takže není přehnané tvrdit, že se Mycelium směle vyrovná zahraničními knihám a některé i v mnoha ohledech předčí.

Petr Čapek, Fantasya

Vilma Kadlečková nám znovu dokazuje, že je autorkou světového formátu a první kniha z její nové pentalogie nazvané Mycelium je toho více než zdárným důkazem. Stírá hranice žánru, má silný kulturologický přesah a silnou atmosféru.

Zuzana "Daletth" Vašíčková, Dagon

Jantarové oči nejsou báječná kniha. Ale nejsou ani tak blbé, aby šly přejít mávnutím ruky.

Blog Havana Blues

Problém poslední, než se dostanu k tomu, co mi nejvíc leží na srdci, a co si patrně nikdo nepřečte: Vilma Kadlečková píše žensky.

Blog Havana Blues

Při čtení se vám totiž bude krátit dech podobně jako hrdinům a zažijete intenzívní pocit účasti s nimi. [Autorka je] velice „mužská“, například v umění logiky a konstrukce příběhu. Vládne též jedinečným stylem, hlavně co se týče bohatého výraziva a vnitřního rytmu.

Ivan Adamovič, Reflex (jen pro předplatitele)

Politické intriky a mocenské sváry. Osobní zápas, v němž šílenství a poznání mohou být jen stranami jediné mince – nebo se zvrátit jedno v druhé. Když člověk bojuje z celé duše proti nesrovnatelně silnějšímu nepříteli, zanechá v tom zápase kusy sebe samého…

Vilma Kadlečková rozehrává skryté napětí mezi naší planetou, která za össeanské komfortní vynálezy prodala vlastní duchovní i morální nezávislost, a totalitní, teokratickou Össe. Diktát náboženství? Fanatismus víry? Z pohledu nás heretických Čechů věc zvlášť těžko pochopitelná, a přece v dnešním světě stále aktuální - možná trpčeji než kdy dříve. Kontrast kultur, ekonomicko-ideologické ovládnutí menšího nebo slabšího územního útvaru nezastřeně dravou, případně rádoby přátelskou velmocí: tohle v tuzemsku velmi dobře známe a zažíváme. Kdy je to „pro naše dobro“? Kdy ne? Xenofobie, nebo servilita? Čím se platí za samostatnost?

Františka Vrbenská, XB-1 8/2013 (jen v tištěné verzi)

Celý děj se vlastně posouvá vpřed po jakýchsi mentálních soubojích. Většinou jsou to dialogy, nezřídka dojde i na fyzické násilí, ale i pak rozhoduje především odhodlání a psychická odolnost. Je to fascinující čtení a jakmile se do postav trochu vcítíte, bude vám v jednom kuse mrazit v zádech.

Jaroslav Houdek, Sarden

Jantarové oči by neměly uniknout ani těm, kteří se sci-fi vyhýbají.
Na své si přijdou milovníci thrillerů i tajemna.
Ti, kteří nad knihou rádi přemýšlí, ale i ti, kteří se chtějí jenom pobavit.

Markéta Gajdošová, Credendo Vides

Sečteno a podtrženo, v případě Mycelia Vilmy Kadlečkové se na pulty knihkupectví dostává mimořádně rozsáhlé a kvalitní dílo, které je míle napřed toho, co soudobá česká SF nabízí. [...] Knihu tu a tam budete muset odložit, abyste si ji vychutnali [...] Pokud jste trochu přemýšlení ochotni podstoupit, otevře se vám zajímavý pohled na naši civilizaci.

Patrick Zandl, marigold.cz

Na své si při četbě přijdou příznivci akce, intrik, prokreslených charakterů, vztahů mezi postavami, okultismu i pomalu odhalovaných tajemství. Příběh je velmi pěkně vystavěný, reálie světa a celá situace je vykreslována postupně a nenásilně. Össenské náboženské texty a citáty působí přirozeně a organicky. Jsou do jisté míry cizí, zároveň podivně povědomé, čiší z nich ukázka mrazivého fanatismu.

Lucie Lukačovičová, XB-1

Náboženský fanatismus, posílený účinky duchovních drog, plíživě infiltruje do pozemské světské společnosti, která postrádá obranné mechanismy proti velkým ideologiím i transcendentálním psychofarmakům. Hlavní hrdina Lucas bude mít plné ruce práce postavit se tajemné síle, jejíž podhoubí proniká až do lidské krve. Autorka se netají tím, že se inspirovala událostmi 11. září 2001. Nestvořila však černobílý příběh o boji hodných a zlých, nýbrž monumentální obrazné zamyšlení nad rozdílnými přístupy k hodnotám, nad hledáním nadosobního smyslu, nad realitou a přeludy.

Jan Nejedlý, Anotace pro pořad Mozaika, Český rozhlas Vltava

Nebude vůbec s podivem, pokud se Jantarové oči utkají třeba i jen v soukromých „top ten“ čtenářů o příčky nejvyšší pro tento rok. Bez ohledu na to jestli preferujete zahraniční nebo českou vědeckofantastickou scénu, tohle je prostě zatraceně dobré čtení a nezbývá než doufat, že Argo vydá další díly této výborně nastartované pentalogie v co nejrozumnějších časových intervalech.

Vendula Brunhoferová, Fantasy Planet

Spisovatelka Vilma Kadlečková je tak trochu zjevení.

Klára Kubíčková, iDNES.cz

Nebojím se prohlásit, že takhle kniha je prostě úžasná. Vilma Kadlečková se naprosto vyrovná autorům světového formátu jako je třeba Frank Herbert nebo China Miéville. A kdo ještě není dost přesvědčený, může si nejprve pustit velmi působivý booktrailer, než se rozhodne tuto knihu koupit. Neměla by totiž chybět v knihovničce žádného milovníka fantastické literatury.

Zuzana Hloušková, Fantasy planet

Kniha je jako össenské trëighrü, jakmile ji jednou otevřete, nemůžete se už pohledem odtrhnout. Výborně funguje i jako napínavá sci-fi o prvním kontaktu a dobývání vesmíru, ale pozornému čtenáři nabízí přesah v českých vodách nebývalý. Přesvědčivě vystihuje nelidskou mentalitu mimozemské civilizace a předkládá podobenství o střetu odlišných kultur, zahalené do nablýskaného hávu efektních argia~luijských triků, temné mystiky, krvavých náboženských obětí a myceliálních technologií. Pokud máte rádi sci-fi, je takřka vaší povinností dát knize šanci. Pokud čtete raději fantasy, je teď pravý čas zkusit i něco jiného. A pokud vás fantastika nezajímá, věřte, že tahle kniha vás zajímat bude.

Karolina Francová, Sarden

Musím přiznat, že už dlouho jsem nečetla o postavách, kterým bych natolik dokázala věřit každé jejich slovo, každé gesto, každou myšlenku; v tomto směru jsou Jantarové oči skutečným požitkem. Druhý nejsilnější klad pro mě představovala kultura Össeanů: fascinující, pro člověka z evropského kulturního kontextu těžko pochopitelná, odpudivá a přitažlivá zároveň. [...] Össeané nejsou jen zlí nebo dobří, fanatičtí nebo skeptičtí, chytří nebo hloupí, ambiciózní nebo skromní. I každá össenská postava je vylíčena tak, že si ji nelze splést s jinou – a přitom snad zapomenout na to, že není člověk.

Julie Nováková, XB-1

... z Jantarových očí přímo dýchá hloubka, pečlivost a léta pilování. [...] Jde o zdaleka nejlepší českou věc, kterou jsem v posledních měsících četl a doufám, že další díl přijde brzy – dřív, než dostanu chuť, pověsit si vedle dveří össenskou mandalu, shánět ten krásně vonící čaj, nebo psát po zdech Vzývání nicoty.

Jan Hlávka, Legie

Je to podle mě nejambicióznější a nejpropracovanější scifistický cyklus od Novotného Valhaly, který snese srovnání s prakticky čímkoli, co napsali moji milí Anglosasové. Jen málokdy jsem viděl tak uvěřitelnou mimozemskou civilizaci, jen málokdo dokázal tak přesvědčivě vystihnout mentalitu náboženských fanatiků a spojení hub, drog a technologií je prostě kouzelné. Jako redaktor dodávám, že jen málokdy jsem viděl tak hotový rukopis, jak po stránce čistě stylistické, tak co do sklenutí příběhu.

Viktor Janiš, redaktor a překladatel

Jedná se o odporný össeofobní hanopis, který upírá našim jantarookým spoluobčanům jejich nezadatelná náboženská práva a tím podrývá základy multireligiózní tolerance. Je rozhodně třeba, aby si každá domácnost jeden až dva výtisky tohoto pomlouvačného pamfletu opatřila - a tím získala přesnou představu, před čím je třeba naši společnost bránit!

Richard Podaný, překladatel

comments powered by Disqus